Vali Ata: “Toplumda Çevre Bilinci Arttı”

Hatay Valisi Erdal Ata, toplumda çevre bilincinin son yıllarda arttığını belirterek, “İnsanlar artık çevresel sorunların, yaşanmadan alınacak tedbirlerle daha kolay aşılabileceğini biliyor” dedi.

Hatay Valisi Erdal Ata, toplumda çevre bilincinin son yıllarda arttığını belirterek, “İnsanlar artık çevresel sorunların, yaşanmadan alınacak tedbirlerle daha kolay aşılabileceğini biliyor” dedi.

Vali Ata, “Dünya Çevre Günü” dolayısı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin ve beraberindekileri makamında kabul etti.

Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği bir karar çerçevesinde 5 Haziran gününün 1972 yılından beri Dünya Çevre Günü olarak kutlandığını hatırlatan Vali Ata, “Çevresel sorunlar sadece ülkemizi değil tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiren ve ciddi olarak üzerinde düşünüp tedbir alınması gereken bir konudur. Özellikle son 15-20 yıllık döneme baktığımız zaman çevre konusunun ülkemizde ciddi olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Bu çerçevede Türkiye Çevre Sorunları Vakfı, sonra Çevre Müsteşarlığı kuruldu. Daha sonra bakanlığa dönüştü. Bunu, ülkemizde çevre konusundaki duyarlılığın bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Toplumumuzda da çevre bilincinin son yıllarda ciddi olarak geliştiğini ifade eden Vali Ata, “İnsanlar artık çevresel sorunların, yaşanmadan alınacak tedbirlerle daha kolay aşılabileceğini biliyor. Son yıllarda atılan adımlarla bu konuda ciddi bir bilinç oluştuğunu görmekteyiz. Bundan da mutluluk duyuyoruz. Gönül arzu eder ki ne bizim ülkemizde ne de başka bir ülkede çevre sorunları yaşansın. Çünkü bir ülkede yaşanan çevre sorunu sadece o ülkeyi değil, genel olarak baktığımız zaman tüm insanlığı ilgilendiriyor. Dolayısıyla alınması gereken tedbirler sadece o ülkenin sınırları ile kalmamalıdır” şeklinde konuştu.

Nüfusun hızla artmasının, doğal kaynakların artan nüfusla beraber bilinçsizce tüketiminin, sanayileşme ve çarpık kentleşmenin birçok çevre sorununu beraberinde getirdiğini dile getiren Vali Ata, şunları kaydetti:

“Bizim çocukluğumuzda belki Türkiye’nin birçok yöresinde derelerden su içmek mümkünken bugün bırakın insanları herhalde hayvanların dahi su içmesinin bir hayli zorlaştığını görüyoruz. Havanın, toprakların kirlendiğini görüyoruz. Bunların mutlaka önlenmesi gerekir. Eğer gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya devretmek istiyorsak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek zorundayız. 5-11 Haziran tarihlerinde kutlanacak olan haftanın çevre sorunlarının çözümüne faydalı olmasını temenni ediyorum.”

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir