Kirlilik Değerleri Açıklandı: Çukurova Nefes Alamıyor

ADANA Tabip Odası (ATO) Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Çukurova Bölgesi’nde kış aylarında hava kirliliğiyle ilgili yapılan ölçümlerde ortaya çıkan değerlerin insan sağlığını tehdit ettiğini, hem ulusal hem de Avrupa Birliği değerlerinin üzernine çıkıldığını söyledi.

ADANA Tabip Odası (ATO) Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Çukurova Bölgesi’nde kış aylarında hava kirliliğiyle ilgili yapılan ölçümlerde ortaya çıkan değerlerin insan sağlığını tehdit ettiğini, hem ulusal hem de Avrupa Birliği değerlerinin üzernine çıkıldığını söyledi. “Çukurova nefes alamıyor” diyen Doç. Dr. Ökten, ilgili kuruluşları önlem almaya çağırdı.

Çukurova Bölgesi’nde bulunan tabip odaları, çevre dernekleri, meslek odaları temsilcileri, bazı milletvekilleri ve akademisyenler, 5 Haziran Çevre Günü dolayısıyla Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde toplandı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Ali Kocabaş’ın hava kirliliğinin insan sağlığına etkilerine ilişkin sunum yaptığı etkinlikte, hava kirliliğini gösteren fotoğraflardan oluşan sergi de açıldı.

SONUÇLARI AÇIKLADI

Katılımcılar adına konuşan ATO Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) dış ortam hava kirliliğini insanlar için kanserojen olarak nitelediğini kaydetti. Dış ortam hava kirliliğinde parçacık maddelerin (PM) gözle görünemedikleri için ‘görünmez katil’ olarak adlandırıldığını aktaran Ökten, şunları kaydetti:

“Yasal mevzuatımız insan sağlığını korumak için PM10 günlük limit değerini 70 µg/m³, yıllık limit değeri ise 48 µg/ m³ kabul etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait hava kalitesi ölçüm istasyonları verileri incelendiğinde, 2017 Ocak ayı boyunca Adana Meteoroloji İstasyonu’nda yapılan ölçümlerin 16 gün limit değerlerinin üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. Ne yazık ki kış dönemi boyunca saat 18.00-24.00 arası tüm değerler ulusal mevzuatın üzerindedir ve insan sağlığını tehdit etmektedir. 2017 Mayıs ayı boyunca yapılan ölçümler incelendiğinde ise ulusal mevzuatın 20 gün, Avrupa Birliği limitlerinin 27 gün aşıldığı görülüyor. Özellikle Mayıs ayında havanın berrak görünümüne karşı hava kalitesinin düşük olması dikkat çekicidir. Ne yazık ki, Çukurova bölgesindeki diğer illerde de benzer sonuçlar görülmüştür.

BÖLGE KENTLERİ DE AYNI

Çukurova’nın Toroslar ve Amanoslar ile çevrelenmiş coğrafi yapısı nedeniyle bölgede oluşan kirlilik dağları aşamamaktadır. Bu nedenle Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay illeri aynı ortak kadere sahiptir. Temel amaçlarının insanların sağlıklarını korumak olduğunu bilen hekimler, insanların sağlık durumlarını bozan her etkenle en az ilaç ve hastane tedavisi kadar ilgilenmek ve bu etkenlerle mücadele etmekle yükümlüdürler.”

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

 

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir