AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu, Mardin Kalesi’nde İncelemelerde Bulundu

AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu, Mardin Kalesi’nde incelemelerde bulundu AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu: “Kale turizme açılmadan turist artışı elde etmek çok zor”MARDİN – Mardin Kalesi’nce incelemelerde bulunan AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu, kalenin turizme açılmadan…

AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu, Mardin Kalesi’nde incelemelerde bulundu
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu:
“Kale turizme açılmadan turist artışı elde etmek çok zor”

MARDİN – Mardin Kalesi’nce incelemelerde bulunan AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu, kalenin turizme açılmadan turist artışı elde etmenin çok zor olduğuna dikkat çekti.
AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Müze Müdürü Nihat Erdoğan ile birlikte, Kartal Yuvası olarak da bilinen ve 10’uncu yüzyılda Hamdaniler tarafından inşa edilen Mardin Kalesi’nde incelemelerde bulundu. Mardin’i keşfetmenin Mardin Kalesi’ni keşfetmekten geçtiğine dikkat çeken Miroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanların zaman zaman yaptığı açıklamalara rağmen kalenin istedikleri konumda olmadığını vurguladı. Bu kaleye çıkılmadığı ve buradan Mezopotamya Ovası’nın görülmediği sürece Mardin turizminde ilerleme kaydedilemeyeceğini anlatan Miroğlu, “Otelleri doldurabiliriz, iç turizm ağırlıklı pek çok şey de yapılabilir. Fakat her zaman eksik kalıyor. 5 yıllık bir kazı öngörülüyor ve çok küçük bütçeler gerekiyor aslında. Bu küçük bütçelerin bile henüz tahsis edilmemiş olması belki de bizim de biraz ilgisizliğimiz ve duyarsızlığımızdan kaynaklı. Bu duyarsızlık ve ilgisizliğin bir an önce ortadan kalkması için önümüzdeki dönemde gereken çabayı göstereceğiz” dedi.
“Kalenin turizme açılması önemli”
Kalenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesi konusunda bakanlık ile Milli Savunma Bakanlığı arasında zaman zaman yazışmalar yapıldığını dile getiren Miroğlu, “Burada bildiğiniz gibi NATO ile kurduğumuz ilişkiler döneminden kalma bir radar sistemimiz var. Bu radar sistemi bugün de işlevseldir. Bu radar sistemimizin faaliyetini sürdürmesi, aynı şekilde kalenin tarihi yapısının ortaya çıkarılması ve aşamalı biçimde turizme açılması son derece önemlidir. Yani hayallerimizi süsleyen UNESCO projesi eğer selametle yoluna devam edecekse hiç şüphe yok ki kalenin turizme açılması çok önemli. Kale turizme açılmadan turist artışı elde etmek çok zor” diye konuştu.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir