6 Bin Nüfuslu Beldede Yıllık 1 Milyon Gül Üretimi

Kesme çiçek üretiminin önemli merkezlerinden Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde, yılda ortalama 1 milyon gül üretimi gerçekleşiyor.

İSMAİL ERSAN – Kesme çiçek üretiminin önemli merkezlerinden Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde, yılda ortalama 1 milyon gül üretimi gerçekleşiyor.

Çınarcık’ın 6 bin nüfuslu Koru beldesinde yetiştirilen güllerin yaklaşık 150 bini Irak, Azerbeycan, Ukrayna ve Türkmenistan’a ihraç ediliyor.

S.S Koruköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Kanar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Koru beldesinde 2 bin dönüm arazide çiçekçilik yapıldığını belirtti.

Kanar, beldede yüzlerce üreticinin çiçekçilikle uğraştığını belirterek, “Beldede 400 üreticimiz var. Koru beldesinde 1 milyon gül üretiliyor. Bunun 150 bini ihraç ediliyor. Irak, Azerbeycan, Ukrayna, Türkmenistan’a ihraç ediliyor, gerisi iç piyasaya dağıtılıyor. Buradan en çok gül gönderiyoruz. Nisan ayında dış mekan saksılı gül üretimimiz ve ortanca, sardunya üretimi başlar ve 4 ay sürer. Daha sonra kasım ayında tekrar dikime başlıyoruz. Tekrar yaza hazırlık yapıyoruz. Koru beldesinde 6 bin nüfus yaşıyor. Geçim kaynağı çiçekçilik.” diye konuştu.

“Göletle üretim yüzde 300 artar”

Kanar, sektörde bu sene, geçen yıllara göre hareketlilik yaşandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bu sene güller iyi gidiyor, geçen yıl piyasamız düşüktü, satılmıyordu, az para yapıyordu ama bu sene iyi. Nisan, mayıs ve haziran aylarında yoğun zaman geçiriliyor. Bizim özel günlerde işimiz çok iyi olur. Sevgililer Günü, Anneler Günü, Öğretmenler Günü’nde yoğunluk olur. Beldemizde çiçekçiliğin daha da gelişmesi için çalışmalar yapıyoruz. Üreticilerimizi bilinçlendiriyoruz. Bazı sıkıntılarımız var bunlar aşıldığında daha iyi bir seviyeye geleceğiz.

Ortaburun Göleti’nin faaliyete geçmesini bekliyoruz. Çünkü oradaki suyun oranı bize göre. Ortaburun Göleti’nin faaliyete geçmesiyle verim daha çok artar. Suyun gelmesiyle üretim yüzde 300 artar. ”

“Rusya’yla ihracatımız daha fazla olacak”

Rusya’yla yaşanan krizin aşıldığını hatırlatan Kanar, “Rusya’yla daha önce bir kriz olmuştu. Şimdi kriz aşıldı. Rusya’yla ihracatımız daha fazla olacak. Ocak ayından sonra da Rusya’ya beldemizden ciddi miktarda kesme gül gitti.” ifadelerini kullandı.

Kesme gül üreticisi Oktay Akgün de Koru’da çiçekçilik ve seracılığın geçmişinin yaklaşık 65 yıl öncesine dayandığını hatırlattı.

Koru beldesinden ihracatın yapıldığını aktaran Akgün, “Koru beldesi gülle ünlü olduğu için bir tek yurt dışına saksılı gül fidanı ihracatı yapılıyor. Bizim ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Türkmenistan, Azerbaycan ve Ukrayna. Fakat Irak ve Türkmenistan’da yaşanan sıkıntılardan dolayı 2016’da ciddi bir azalış oldu. 2017’den çok umutluyuz, inşallah 2017’de daha iyi ihracat olacağından umudumuz çok. Gül bazında yurt dışına yıllık ortalama 100-150 bin adet sevkiyat oluyor.” ifadelerini kullandı.

Akgün, yılın 5 ayında üçüncü ihracatı yaptıklarını belirterek, “Birinci ihracatımız Irak, ikincisi Ukrayna ve üçüncüsü Türkmenistan’a oldu. Türkmenistan’a 4 bin adet saksılı, renkli dış mekan gül sevkıyatı yaptık. 2016 yılında gül bazında toplam ihracatımız 50 bin adetti. Bu yıl bu rakamın üzerine çıkacağımızı tahmin ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir