Yarım Asırlık Tekstil Devi Mensa’nın İflası İstendi

 Temeli yarım asır önce Adana’da atılan Mensa Mensucat için alacaklı bir şirket, ödenmeyen borcu için önce icra takibi başlattı şimdi de iflas davası açtı.

Temeli yarım asır kadar önce atılan Adana’da kurulu Mensa Mensucat için kritik bir dava açıldı. Alacaklı bir şirket, Mensa’nın ödenmeyen borcu için önce icra takibi başlattı şimdi de iflas davası açtı. Birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde olan Mensa, dünyanın en büyük 200 entegre tesisinden biri konumundaydı. Mensa’nın avukatı ise ‘Borcumuzu ödemek istiyoruz ancak istedikleri faiz çok yüksek’ açıklaması yaptı.
İCRA TAKİBİNE İTİRAZ EDİLDİ

Dava dosyasından edinilen bilgilere göre Yatırım Leasing, Mensa’dan olan toplam 804 bin Euro’luk alacağı için üç yıl önce şirkete karşı icra takibi başlattı. Mensa’nın avukatları bu takibe itiraz etti. İtiraz incelemesini İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi 4 Haziran 2015 günü karara bağladı. Mahkeme, hesaplanan faiz oranı dışındaki itirazı geri çevirdi.
Mahkemenin bu kararından sonra da taraflar arasındaki sorun çözülemeyince alacaklı taraf avukatları bu kez iflas takibine geçildi ve iflas istemi ile yeni bir ödeme emri gönderdi.
ŞİRKETİN İFLASI İSTENDİ

Mensa tarafı iflas istemli ödeme emrine itiraz etti. Yatırım Leasing avukatları ise, bu itirazın iptali ve şirketin iflasına yönelik geçen hafta yeni bir dava açtı. Dosyanın görüldüğü Bakırköy 5. Asliye Ticaret Mahkemesi ilk duruşma için 19 Temmuz’a gün verdi.
1972 YILINDA TEMELİ ATILDI

Mensa, bir dönem Türkiye’nin en köklü entegre tekstil tesislerinden biri konumundaydı. Mensa’nın temeli 1972 yılında Adanalı üç aile tarafından atıldı. Başlangıçta iplik üretimi yapılan tesiste bir süre sonra dokuma ve boya apre tesisleri de kuruldu. 1990’lı yılların başında sıkıntıya giren Mensa için 1997 yılında yeni bir süreç başladı. Kayserili Ulutaş Ailesi Mensa’yı aldı ve yeni bir takım yatırımlar yapıldı. 2 bin 600 kadar işçinin çalıştığı Mensa 2006 yılına kadar Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasındaydı. Ancak şirket bir süre sonra zora girdi ve üretim durduruldu.
DÜNYA DEVLERİNE ÜRETİM YAPTI

Dünyaca ünlü bir dizi markaya üretim yapan Mensa, dünyanın en büyük 200 entegre tesisi arasında yer alıyordu. Mensa’dan alacaklı olan bir kamu bankası da iki yıl önce tesisi icradan satışa çıkarmış ancak satış işlemi durdurulmuştu. Mensa’nın 2016 tarihli raporuna göre anılan banka ile 63 milyon 845 bin TL’lik borç ile yeniden yapılandırma protokolü imzalandı. Aynı zamanda İstanbul Borsa’na kote olan Mensa’nın yüzde 96 hissesi halka açık.
İSTEDİKLERİ FAİZLER ÇOK YÜKSEK

Mensa’nın avukatı Rasime Eşelioğlu ise “Bütün malvarlığı duruyor. Fabrikanın üzerinde bulunduğu alan 100 dönüm. Ki arazisi bile çok değerli. Bu alanda çok değerli tesisler var. Müvekkil, borcun ödenmesi için defalarca masaya oturdu ancak, talep edilen faizler çok yüksek bu nedenle anlaşmaya varılamıyor. Yoksa müvekkil borcun ödenmesi için elinden geleni yapıyor” dedi.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir