Başkan Duruay’dan Mogan Gölü Temizlik Alanında İnceleme

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, Genel Müdür Yardımcısı Güven Duran, Denizdibi Tarama ve İhale Daire Başkanı Savaş Cülcüloğlu ve Koordinatör Coşkun Yurt, Mogan Gölü’nün dip çamur…

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürü Salim Özpak, Genel Müdür Yardımcısı Güven Duran, Denizdibi Tarama ve İhale Daire Başkanı Savaş Cülcüloğlu ve Koordinatör Coşkun Yurt, Mogan Gölü’nün dip çamur temizliği projesi kapsamında bir araya geldi.

Başkan Duruay ve beraberindekiler, Mogan Gölü’nün dip çamur temizliği için göle kurulan istasyona ve gölden çıkarılacak çamurun bırakılacağı alana giderek son çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“Mogan Gölü’nde su kaybı olmayacak”

Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdür Yardımcısı Duran, İmbat isimli gemiyle Mogan Gölü’ndeki mevcut alanı tarayacaklarını belirterek, “Döşediğimiz borular vasıtasıyla yüzde 80 su, yüzde 20 katı çamur dozajlama ünitesine gelecek. Bizler bu alanda suyun çamurdan ayrılmasını sağlayacağız. Borular yardımıyla sahada bulunan yaklaşık 350 geotekstil tüplere o sulu malzeme gelecek. İçerisinde katı malzeme duracak ve geotekstil tüplerin bulunduğu bu alanda sular dereye doğru akarak temiz su tekrar Mogan Gölü’ne gelecek. Yaklaşık 2.7 milyon metreküp suyu alıp tekrar göle basacağız. Su kaybımız hiç olmayacak” şeklinde konuştu.

Başkan Duruay da Mogan Gölü’nün temizliği için çalışmaların son hızla devam ettiğini ifade ederek, “Gölün tabanından sıyrılan kirliliği bu alana taşıyacağız. Taşınan çamurlar buraya kurulan malzemelerin içerisinde tutulacak” diye konuştu.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir