YÜREĞİR’DE OSMANLI ESVAPLARI DEFİLE VE SERGİSİ

YÜREĞİR BELEDİYESİ KÜLTÜR EVLERİ YIL SONU SERGİSİ VE MUHTEŞEM DEFİLE

Yüreğir Belediyesi Kültür evlerinde görev yapan öğretmen ve öğrenciler 90 branşta açılan yaklaşık 600 kursta üretilen ürünleri Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezinde sergiledi. Bu yıl ise tarihte en uzun süre tahtta kalmış padişah ve en etkili sultanların kaftanları da muhteşem bir defile ile sergilendi.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın ev sahipliği yaptığı, Yüreğir Kültür Merkezinde açılan sergi ve defileye Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel ve eşi,İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar’ın eşi,Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kılınç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can, AK Parti Yüreğir İlçe Başkanı Ahmet Çözer ve eşi, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın eşi Mehtap Çelikcan Milli Eğitim ve Halk Eğitim Şube Müdürleri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Sergilenen bütün ürünlerin el emeği göz nuru eserler olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Yüreğir Belediyesi Kültür evlerinde üretilen Osmanlı Saray Esvapları’ndan oluşan tahtta en uzun kalan padişahlarımız ve tarihte en etkili olan sultanlara ait 26 adet kaftanı izleyicilerin beğenisine sunduk. Tamamı kültür evlerimizde üretilen ürünler çok güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşu.

15 TEMMUZ MİLLİ DİRİLİŞ HEYKELİ TANITILDI

Sergide 15 Temmuz’da hain FETÖ/PYD örgütünün darbe girişimine karşı Türk Milletinin gösterdiği direnç bir heykelle anlatıldı.  Seramikten yapılan heykel, sergiye katılanların büyük ilgisini çekti.

KALP GÖZLERİNİ TUVALE YANSITTILAR

Yüreğir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezinde resim eğitimi gören görme ve bedensel engelli vatandaşlar kalp gözlerini tuvale yansıttılar. Öğretmenlerinin de desteğini alarak çok güzel eserler ortaya çıkaran engelli vatandaşlar,kalp gözleriyle engelleri aştılar.Fırsat verildiğinde neleri yapabileceklerini gösterdiler.

KÜLTÜR EVLERİ YÜREĞİR’E BAKIŞI DEĞİŞTİRDİ

Yüreğir’de hizmete açılan Kültür evlerinin ilçenin bakış açısını değiştirdiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Bundan önce olumsuzluklarla anılan Yüreğir artık kültürle,sanatla ve eğitimle anılır oldu. Yüreğirli vatandaşlara fırsat verildiğinde neleri başarabileceklerini hep beraber görüyoruz. Kültüre, sanata, eğitime önem veren toplumlar gelişmiş toplumlardır. Kültür evlerimiz de 88 branşta verilen eğitimden yılda yaklaşık 30 bin kişi faydalanıyor. Buralarda çok güzel işler yapılıyor. Özellikle öğrencilere yönelik verilen destek kursları sayesinde çocuklarımız çok güzel okullara yerleştiler. Çocuklarımız için ne yapsak azdır. Toplumları ayakta tutan eğitim, kültür ve sanattır. Biz de bunu Yüreğir’de hizmete açtığımız kültürevleri sayesinde başlattık.” diyerek kültür evlerinin çok önemli görevler yaptığını belirtti.

MUHTEŞEM İŞLER YAPMIŞLAR HERKESİN GÖRMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM

Serginin 22-24 Mayıs tarihleri arasında açık olacağını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Kültürevlerinde eğitim gören öğretmen ve öğrenciler çok güzel eserler ortaya çıkarmışlar. Yüreğir Kültür Merkezinde, Çarşamba gününe kadar açık olan sergimizi bütün vatandaşlarımızın görmesini isterim.

Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel ise ecdadımıza ve kültürüne sahip çıkılmasının ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirtti. Kültür evlerinin çok önemli işler yaptığını, ortaya çok güzel eserler çıkarttıklarını söyledi.

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz şanlı tarihimizin yaşatılması ve yeni yetişen nesillerin de bunu tanımasının çok önemli olduğunu belirtti. Emeği geçenleri kutladı.

Sergiye il ve il dışından katılan vatandaşlarımız,Sergide ki ürünleri çok beğendiklerini,bu tür eğitimlerin Adana dışında da tüm Ülke çapında örnek olmasını ve yayılmasını temenni ettiklerini dile getirdiler.

Ayşe ÇAPANOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir