Başkan Özkan’dan Dünya Süt Haftası’nda Anlamlı Mesaj

Bursa’nın Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, her yıl 21-25 Mayıs tarihlerini arasında kutlanan Dünya Süt Haftası’nda süt tüketimine dikkat çekmek için bir çiftliği ziyaret etti.

Bursa’nın Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, her yıl 21-25 Mayıs tarihlerini arasında kutlanan Dünya Süt Haftası’nda süt tüketimine dikkat çekmek için bir çiftliği ziyaret etti.

Sağlıklı nesiller için süt içilmesinin önemine işaret eden Başkan Ali Özkan, süt tüketiminin Türkiye’de artmasını ve sağlıklı nesillerin yetişmesini temenni etti. Karacabey’in Fevzipaşa Mahallesi’nde faaliyet gösteren 1.500 büyükbaş hayvanın bulunduğu Sevkar Hayvancılık’a ait çiftliği ziyaret eden Ali Özkan, “Bizim 3T vizyonumuz var; tarım, turizm, teknoloji. Tarım ve hayvancılığı önemsiyoruz. İlçemiz tarım ve hayvancılığın başkenti olarak değerlendiriliyor. Türkiye’de 5 tane önemli hayvancılık bölgesi var. Bunlardan bir tanesi de Karacabey, küçük Hollanda olarak kabul ediliyor. Avrupa Birliği standartlarına göre onaylanmış Bursa’mız da iki tane büyük çiftlik var. Bu çiftliklerin ikisi de Karacabey’de” dedi.

Başkan Ali Özkan, Türkiye’de süt ve süt ürünleri tüketiminin çok az seviyede olduğu belirterek, “Avrupa ve Amerika verilerine göre kişi başına yıllık süt tüketimi 90 litreler civarındayken, maalesef Türkiye’de bu oran 24 litrelere kadar düşmekte. Türk insanı ayda sadece 6 bardak süt ve süt ürünleri tüketiyor. Bu da çok düşük bir rakam. Avrupa standartlarının yüzde 1’i gibi bir rakama tekabül ediyor. Sağlıklı nesiller yetiştirme açısından da süt tüketimi az” diye konuştu.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir