AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik Açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması kapsamında, 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla bin 93 düzensiz göçmenin Türkiye’ye iade edildiğini, AB üyesi ülkelere de 5 bin 24 Suriye vatandaşının gönderildiğini bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması kapsamında, 2 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla bin 93 düzensiz göçmenin Türkiye’ye iade edildiğini, AB üyesi ülkelere de 5 bin 24 Suriye vatandaşının gönderildiğini bildirdi.

Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın, Vize Serbestisi Diyaloğu’nun resmen başlatılmasınaparalel olarak, 16 Aralık 2013’te Ankara’da imzalandığını anımsattı.

Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın, onay süreçlerinin Türkiye ve AB tarafından tamamlanıp gerekli bildirimlerin yapılmasının ardından 1 Ekim 2014’te üçüncü ülke vatandaşlarına ilişkin hükümleri hariç olmak üzere yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çelik, buna ilaveten Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizine yönelik iş birliği sürecinin, 2015 yılının yaz aylarında başladığını belirtti.

Bu süreçte üç Türkiye-AB Zirvesinin gerçekleştirildiğini aktaran Çelik, son olarak 18 Mart 2016’da toplanan Türkiye-AB Zirvesi’nde yapılan Zirve Açıklaması ile iş birliğinin genel hatlarının çizildiğini ifade etti.

Söz konusu işbirliğinin en önemli unsurunun, “1’e 1 Formülü” olarak adlandırılan yöntem olduğunu belirten Çelik, bu yöntem ile Ege Denizi’nde yaşanan trajedilerin önlenmesinin ve düzenli göçün özendirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Bakan Çelik, şu bilgileri verdi:

“1’e 1 Formülü kapsamında, 20 Mart 2016’dan itibaren Türkiye’den Yunan adalarına geçen bütün düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye iade edilmesine ve bu kapsamda iade edilen her Suriyeliye karşılık düzensiz yolla AB’ye geçmeye çalışmamış bir Suriyelinin bir AB ülkesine yerleştirilmesine karar verilmiştir. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen çalışmalar kapsamında 2 Mayıs 2017 itibarıyla toplam bin 93 düzensiz göçmen Türkiye’ye iade edilmiştir ve AB üye ülkelerine toplam 5 bin 24 Suriyeli gönderilmiştir.

Türkiye-AB iş birliği sürecinin diğer bir önemli unsuru da ‘külfet paylaşımı’ ekseninde Türkiye’deki Suriyelilere AB tarafından mali yardım yapılmasıdır. AB, Türkiye’ye gelen geçici koruma altındaki Suriyelilere ilişkin olarak yük paylaşımı konusundaki mutabakatçerçevesinde 24 Kasım 2015 tarihli Komisyon Kararı ile 3 milyar avro tutarında bir mali yardım programı oluşturmuştur. 18 Mart 2016 Türkiye-AB Zirvesi’nde ise söz konusu kaynağın kullanımının hızlandırılmasına ve finanse edilecek projelerin ivedilikle belirlenmesine ilişkin mutabakat sağlanmıştır.”

Çelik, 2017 Nisan sonu itibarıyla 2 milyar 156 milyon avronun hangi proje ve programlarda kullanılacağının Avrupa Komisyonu kararları ile tespit edildiğini, bunun 1 milyar 572 milyon avrosunun sözleşmeye bağlandığını dile getirdi.

Ömer Çelik, “Sözleşmeye bağlanan fonun 568 milyon avrosu projelerin uygulamasından sorumlu uluslararası kuruluşlara, 222 milyon avroluk bölümü ise ilgili bakanlıklarımızaçeşitli projeler kapsamında harcanmak üzere aktarılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir