İlkadım Ramazan’a Hazır

İlkadım Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan’da huzur ve kardeşliği pekiştirecek programlar hazırladı.

İlkadım Belediyesi her sene olduğu gibi bu sene de Ramazan’da huzur ve kardeşliği pekiştirecek programlar hazırladı. Ramazan ayı, belediye tarafından hazırlanan programlarla İlkadım’da bambaşka geçecek.

İlkadımlılar aynı sofrada buluşacak

Ramazan ayının maneviyatına uygun planlanan bir birinden güzel programlardan biri olan komşu iftarlarıyla 3-4 mahallenin sakinleri bir araya gelerek yine aynı coşkuyla iftar sofrasında buluşacaklar. 18 ayrı noktada yapılması planlanan iftar buluşmalarında komşu mahallelerden yüzlerce İlkadımlı dualar ve sohbetlerle kardeşliklerini pekiştirme fırsatı bulacak.

Gönüller dualarla buluşacak

İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce hazırlanan programlardan bir diğeri de iftar öncesi vatandaşları bir araya getirecek iftara doğru programları olacak. İftar öncesinde birbirinden değerli hocaların yanı sıra semazen gösterileri de yer bulacak. İftar sonrası İlkadım İlçesi genelinde bulunan 22 ayrı camide gerçekleşecek olan programlarda dünya ve Türkiye Kur’an okuma birincileri İlkadım’da olacak. Dini sohbetler, kaside ve ilahi programlarıyla Ramazan ayının maneviyatının yaşatılacağı bu özel programlarda Eminönü Camii İmam Hatibi 2015 Dünya Birincisi Ferruh Muştuer, Kocatepe Camii İmam Hatibi 2014 Dünya Birincisi Nebi Yaşar, 2004 yılı Dünya Birincisi Mustafa Kızılcaoğlu, 2001 yılı Türkiye Birincisi Mehmet Atıcı, 1998 Dünya Birincisi Ekrem Nalbant, Türkiye’nin birçok ilinde bulunan camilerde görevli İmam Hatip ve Hafızlardan Metin Çakar, Ali Derman, Hasan Kara, Bünyamin Topçuoğlu, Recep Yasan, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Ahmet Karalı, Erhan Mete, Mustafa Kızılcaoğlu, Hasan Tok, Yunus Balcıoğlu, İrfan Keskin, Yunus Koçan, İbrahim Çoban, Emrullah Akbaş, Adem Kemaneci, İbrahim Çakıllı, Furkan Tıraşçı, Mustafa Özyılmaz, Hakan Coşkun, Necdet Ergin, Fevzi Ünal, Halit Törün, Habib Deveci, Necmettin Nursaçan, Mansur Sağır, Zahid Karalı, İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, Prof. Dr. Mehmet Ali Ünal’ın katılımlarıyla Kur’an-ı Kerimler okunarak eller göğe yükselecek.

Kadir Gecesi “Seccadenle Gel” özel programı

11 ayın sultanı Ramazan ayı boyunca manevi duyguların zirveye çıkığı en önemli günlerden olan Kadir Gecesi’nde ise yine binlerce Samsunlu “Seccadeni Al Gel” programı ile Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek kardeşliğin ve paylaşımın en güzel örneğini yaşayacak.

“Huzur dolu ay”

Birlik ve beraberliğin maneviyatla birleştiği Ramazan ayının çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayında birlikte olacağız. Manevi tatların ve huzur dolu sofraların bir ay boyunca birbirimizle daha fazla kaynaşma vesilesi olacağı bir kutlu zamana kavuşmanın sevinci içerisindeyiz. Ramazan ayı birlik ve beraberlikte bizi kardeş değerlerde birleştirdiğimiz mübarek aydır” dedi.

“Kardeşlik pekişecek”

Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahibi insanlara sadece sıcak yemek götürmeyeceklerini, vatandaşların en çok ihtiyacı olan ilgi ve alakayı da beraberinde sunacaklarını belirten Erdoğan Tok, “İlkadım Belediyesi olarak bu mübarek ayda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sadece sıcak yemek değil; güler yüz ve sevgi dolu yürekler götüreceğiz. Asırlardır gelen komşuluk geleneğimize Ramazan ayını vesile kılarak komşu programlarımızla yeniden köklü bir şekilde kardeşlik duygusunu perçinleyeceğiz. İftardan sahura, sahurdan sehere Ramazan ayının manevi atmosferine uygun bir kimlikle değerli hocalarımızın sohbetleri, kurra hafız ve imamlarımızın Kur’an ziyafetiyle İlkadım’da bambaşka bir Ramazan ayını hep birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

Halil İbrahim DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir