ELAZIĞ BELEDİYESİ YAZA HAZIRLANIYOR

Elazığ Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte, karasinek, sivrisinek, pire, kene, fare gibi zararlılara karşı etkin ilaçlama çalışmalarını hızlandırdı.

Elazığ Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekipler, yaz aylarında ciddi rahatsızlık veren sinek, sivrisinek ve haşerelere karşı sineklerin larvalarını bıraktığı üreme yerleri olan durgun sular ile şehir genelinde cadde ve sokaklarda ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan çalışmalar doğrultusunda logar kapakları, çöp konteynerleri de bir bir ilaçlanarak, larva üremesinin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Öte yandan ekipler park ve bahçeler ile cadde ve orta refüjlerde bulunan ağaç ve bitkilerde de ağaç biti, yaprak sineği gibi çeşitli haşerelere yönelik ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

İLAÇLAMADA YENİ YÖNTEM

Elazığ Belediyesi, vektörel mücadelede yeni bir uygulama başlattı. Ağaçlardaki zararlılara karşı ağaç enjeksiyon yöntemi kullanılıyor. Yeni uygulamayla zararlılara karşı kullanılan ilaç, doğrudan ağaç gövdelerine enjekte ediliyor. Ağacın gövdesine deliciler marifetiyle özel kanallar açılmasının ardından uygun dozda ilaç enjekte edilerek, açılan kanallar yine uygun ve doğal materyallerle kapatılıyor. Enjeksiyonla yapılan ilaçlama ağacı 2 yıl boyunca zararlılardan korurken, gerçekleştirilen ilaçlama çalışması ağaca hiçbir zarar vermiyor.

Başlatılan yeni uygulama ile teknoloji de etkin kullanılıyor. Enjeksiyon uygulamasının yapıldığı ağaçlara QR kodu da verilerek, ağaçlara yapılan işlemlerin dijital ortamda takibi sağlanabiliyor.

Gulhan UZUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir