BAŞKAN ÇELİKCAN İDLİB KATLİAMINI KINADI

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan rejim uçaklarının Türkiye sınırına yakın İdlib’de, muhaliflerin elinde bulunan Han Şeyhun ilçesine düzenlediği kimyasal saldırıyı kınadı. Yapılan saldırıda yüzden fazla sivilin hayatını kaybettiğini 500 kişinin ise yaralandığını belirten Başkan Çelikcan “Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar bir insanlık suçudur. Çoğu çocuk yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıları şiddetle kınıyorum. Sivil insanlara yönelik yapılan kimyasal silahların da kullanıldığı saldırıların bir an önce durdurulması için uluslararası toplumların bir an önce harekete geçmesi gerekmektedir. Çünkü burada insanlığa karşı da suç işlenmektedir.” şeklinde konuştu.

Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın yerinden yurdundan olduğunu yüz binlerce çocuk, kadın ve sivil insanın hayatını kaybettiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Suriye uluslarası toplumun kanayan yarasıdır. Suriye’de her gün insan hakları ihlal edilirken hiç kimse sesini çıkarmıyor. Burada Suriyeli vatandaşlara yaşam hakkı tanınmıyor. Türkiye zorda kalan bu insanlara kucak açarak hayatta kalmalarını sağlamıştır. Suriye’de ateşkes bir an önce sağlanmalıdır. Uluslararası toplum bu yönde Suriye rejimine baskı yaparak, insanlık dışı saldırılar ve katliamlar bir an önce sona erdirilmelidir.” diyerek dünyanın burada işlenen suça sessiz kalmamasını istedi.

HALİL İBRAHİM DİNÇEL

Halil İbrahim Dinçel

Gazeteci-Yazar aynı zamanda Siyaset Bilimci olan Halil İbrahim DİNÇEL 20 Kasım 1966 İstanbul’da doğdu. Yayın ve yayımcılık hayatına çok küçük yaşlarda ÖTÜKEN Dergisinin elden dağıtımı ile başlayan DİNÇEL ulusal olarak yayınlanan TÜRKELİ-BİZİM ANADOLU-YENİÇAĞ-ORTADOĞU-HERGÜN-MİLLET-AYYILDIZ Gazetelerinin yanında YÖR-TÜRK-2023-YENİ AVRASYA-ORKUN dergilerinin de uzun yıllar Çukurova bölge müdürlüklerini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir